Tomografo reikia ir ligoninės išlikimui

Tomografo reikia ir ligoninės išlikimui

Ateinantį ketvirtadienį Kretingos rajono savivaldybės taryba spręs dėl pritarimo VšĮ Kretingos ligoninė įsigyti brangų medicininį prietaisą – apie 0,5 mln. eurų  kainuojantį kompiuterinį tomografą.

Kompiuterinio tomografo pirkimą svarstė specialiai tam sudaryta darbo grupė, Savivaldybės tarybos Finansų ir inovacijų, Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitetai, jų išvada buvo, kad tomografas ligoninei reikalingas, ir Savivaldybė, kaip ligoninės steigėja, šiam pirkiniui turi skirti lėšų. Tarybos politikai 2022 metų Savivaldybės biudžete patvirtino 375 tūkst. eurų tomografui pirkti. „Trūkstamą lėšų dalį prisidėti turėtų pati ligoninė“, – apie Savivaldybės administracijos specialistų rengiamą tomografui pirkti sprendimo projektą kalbėjo administracijos direktoriaus pavaduotoja Violeta Turauskaitė.

Pagal dabartinės šalies valdžios suplanuotą per Nepriklausomybės metus jau kažkelintą sveikatos apsaugos sistemos reformą Kretingos ligoninė, jos vadovo vyriausiojo gydytojo Romaldo Sakalausko teigimu, nepakliuvo į uždaromų rajonų ligoninių sąrašą. Tačiau, išliks ar ne ligoninė Kretingoje, R. Sakalausko įsitikinimu, šiandieną priklauso nuo vietinės valdžios sprendimų.  „Jeigu taryba suabejotų dėl tomografo pirkimo, nuo 2023 m. sausio 1 d. liktų ligoninės pastatai ir didelis slaugos skyrius“, – grėsmę aiškino ligoninės vadovas. Tokią niūrią Kretingos ligoninės perspektyvą vaizdžiai apibūdino Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Juozas Mažeika: „Čia beliktų klebonas su paskutiniu patepimu.“ Tarybos senbuvis, buvęs meras Juozas Mažeika pripažino, kad daugiau investuoti į  ligoninės modernizaciją buvo galima ir reikėjo dar ankstesniais metais, kad atsargumas, neryžtingumas atnaujinant ligoninę buvo strateginė klaida. „Tą galima ir reikia daryti dabar, nelaukiant, kol kas iš centro ką nors numes. Esame savos ligoninės steigėjai ir patys turime ją stiprinti savais finansiniais ištekliais, nuo to ligoninės pozicijos visais atžvilgiais tvirtės. Ne žodžiais, o darbais turime didinti  gydymo paslaugų prieinamumą mūsų rajono žmonėms“, – kalbėjo J. Mažeika, akcentavęs, kad tiek buvusios, tiek pastaroji Sveikatos apsaugos sistemos reformos daugiau sukelia sumaišties negu naudos duoda. Politiko nuomone, dėl reformų sėjamo nestabilumo darbintis rajonų ligoninėse nesiryžta medicinos studijas baigę jauni gydytojai. „Padirbai metus ar dvejus, ir vėl ieškokis vietos. O tos, kurią tada, po studijų, galėjai gauti didelėje miesto ligoninėje, jau nebėr“, – sakė jis.
Kretingos ligoninėje dirba apie 300 žmonių. Dar tik pusmetį įstaigai vadovaujantis R. Sakalauskas atviras – suburti ir išlaikyti gerai dirbantį kolektyvą rajono ligoninėje yra iššūkis. Štai šiandieną ligoninei trūksta chirurgų, du susirgo. „Koks gydytojas norės atvykti į rajono ligoninę, kurios perspektyva neaiški“, – R. Sakalauskas pritarė J. Mažeikai, kad gydytojai rajonų ligonines lenkia ir dėl reformų keliamo situacijos neapibrėžtumo. „Visas žinias – ir geras, ir blogas – reikia priimti, bet jos turi būti aiškios, tiksliai ištransliuotos. Vyriausybei būtina turėti konkrečią sveikatos sistemos perspektyvą, nes tas nesibaigiantis blaškymasis žlugdo sveikatos apsaugos sistemą. Gydymo įstaigos kolektyvo subūrimas nėra vienos dienos darbas. Specialistas darbo
vietą renkasi ir pagal jos aprūpinimą medicinine įranga“, – teigė vyriausiasis
gydytojas.

Pastebimai pasikeitė ligoninės visa aplinka. Vidaus ligų skyriuje, pertvarkius palatas, vietoje keturviečių įrengtos dvivietės palatos. Įrengta nauja rūbinė viduriniajam medicinos personalui, pasitarimų-konferencijų salė. Ruošiamos patalpos naujai sterilizacijos įrangai (dabartinė yra nebeatmenamo senumo).

Atnaujintos laiptinės, koridoriai, jų sienas papuošė paveikslai, kurių ligoninei paskolino ir Kretingos muziejus. Tvarkoma ligoninės teritorija: išasfaltuotos, išklotos trinkelėmis aikštelės automobiliams, takas į morgą, išgenėti medžiai, vidiniame kieme po medžiais išlygintas gruntas ir pasėta veja. Ant ambulatorijos pastato atsirado iš toli matomas užrašas, po langais pasodinti dekoratyviniai krūmai dera su aplink paskleistais akmenukais. „Aplinkos darbai labiau matomi, juos padarėme minimaliomis išlaidomis. Yra sintezė aplinkos ir paciento sveikatos. Pacientas yra svarbiausia, jam teikiamų paslaugų kokybė, prieinamumas. Dieną-naktį galvoje, kaip tas paslaugas gerinti, kokių naujų specialistų, konsultantų reikia, kaip juos prikviesti. Gali gražios patalpos, aplinka būti, bet jei nebus kokybiškų paslaugų, gerų gydymo rezultatų, tas kitas triūsas – veltui“, – kalbėjo R. Sakalauskas.

Praėjusį lapkritį ligoninei vadovauti pradėjusiam R. Sakalauskui reikėjo priimti sprendimus ir uždaryti reikalavimų nebeatitikusį Gimdymo skyrių. „Tas žingsnis buvo neišvengiamas, tačiau ligoninė turi perspektyvą, yra daug paslaugų, kurias galime plėtoti, kaip antai reabilitacijos, dirbti ir uždirbti“, – optimizmo nepraranda vadovas.

Ligoninės Kretingoje, jos antrojo lygmens sveikatos paslaugų reikalingumą patvirtina ir „Pajūrio naujienų“ skaitytojai. Štai viena skaitytoja (pavardė redakcijai žinoma, – aut. past.) teiraujasi, kada Kretingos ligoninės Konsultaciniame skyriuje pradės dirbti kardiologas, reumatologas, taip pat – ar ligoninė ketina pirkti tomografą. „Esu ligota pensininkė. Šeimos gydytoja, išrašiusi siuntimą, kaip visada, primygtinai rekomenduoja važiuoti į Klaipėdą.

Nesinori tos Klaipėdos, ten užsiregistravus reikia laukti 3 mėnesius ir daugiau, kol pateksi pas reikiamą gydytoją. Neiškentusi kreipiausi privačiai, bet pensija nedidelė, ne visada išgaliu susimokėti už privačias konsultacijas. Taigi mūsų, vargingiau gyvenančių pensininkų, situaciją tikrai padėtų išspręsti Kretingos ligoninė ir nauji gydytojai specialistai. Mums jų labai reikia“, – teigė moteris.

Kompiuterinio tomografo Kretingos ligoninei pirkimui pritarusio tarybos Finansų ir inovacijų komiteto pirmininkas Dovydas Bajoras tvirtino, kad stiprinti Kretingos ligoninę plečiant jos paslaugas, gerinant jų kokybę ir prieinamumą yra prioritetinis Savivaldybės tarybos politikų uždavinys. „Finansų ir inovacijų ir Sveikatos apsaugos ir socialinių reikalų komitetai bendradarbiauja sudarant ir įgyvendinant investicinius planus Savivaldybės gydymo įstaigoms. Stiprinti rajono sveikatos priežiūros sistemą per rinkimus gyventojams įsipareigojo dauguma tarybos politikų, jeigu dabar kuris nors dar imtų abejoti, svyruoti dėl tomografo pirkimo, būtų trumparegis“, – tarė D. Bajoras.

„Taryba tikrai pritars tomografo pirkimui, priešingu atveju tolintume paslaugas į didžiuosius miestus“, – J. Mažeika nebuvo linkęs abejoti dėl ligoninei palankaus kolegų sprendimo.

Pajūrio naujienos, 2022 m. birželio 21 d.