PACIENTŲ IR PERSONALO SAUGA GYDYMO ĮSTAIGOJE SLAUGOMAS LIGONIS: TEISINGAS KĖLIMAS IR VARTYMAS

PACIENTŲ IR PERSONALO SAUGA GYDYMO ĮSTAIGOJE SLAUGOMAS LIGONIS: TEISINGAS KĖLIMAS IR VARTYMAS

2022 m. lapkričio 25 d. Kretingos ligoninės visų skyrių, kur gydomi ir slaugomi gulintys, mažai judantys pacientai, slaugytojai, slaugytojo padėjėjai turėjo galimybę pakartotinai išgirsti ir praktiškai atlikti visus veiksmus, kurie yra susiję su gulimų, nevaikštančių ligonių vartymo būdais, kėlimo  bei vartymo veiksmais funkcinėje lovoje, perkeliant iš lovos ant gulimo ar sėdimo vežimėlių ir kt.

Slauga yra veiksminga sveikatos sistemos sudedamoji dalis, todėl visai natūralu, kad savo pareigas slaugytojas atliktų saugioje ir palankioje darbo aplinkoje.

Vartojamas terminas „kilojimas“ apibendrina visus veiksmus – paciento kėlimą, pernešimą, prilaikymą, pagalbą judant, t.y. veiksmus, kuriuos tenka atlikti slaugant.

Mokymų metu buvo pateikti nurodymai darbuotojui prieš pradedant dirbti, reikalavimai aplinkai, pagrindiniai pacientų kilojimo principai.

Ergonomikos instruktorius Eugenijus Markulis pateikė rekomendacijas, kaip slaugos personalui padėti sumažinti su ligonių kilnojimu susijusius jungiamojo audinio ir skeleto raumenų sistemos sutrikimus. 

Demonstruojant ligonio vartymo lovoje būdus, pateiktos pagalbinės priemonės naudojamos ligonio vartymui.  Dažnai susiduriame su situacija, kai ne visada yra pakankamai slaugos personalo galinčio paversti pacientą. Tad geriausias sprendimas yra vartymo priemonės, kurios visada yra lovoje, ypač  gydant ir slaugant didelio svorio pacientus.

Be tinkamų priemonių ir žinių kaip taisyklingai atlikti veiksmus slaugos specialistai būtų bejėgiai. Tinkamos priemonės – tai slaugos funkcinės lovos, čiužiniai nuo pragulų, apsauginė patalynė, perkėlimo priemonės, pozicionavimo priemonės, fiksavimo diržai, stacionarūs ir mobilūs keltuvai, dušui ir tualetui įranga ir prietaisai neįgaliesiems, įvairūs mobilūs  staliukai ir kt.

Labiausiai atkreiptas dėmesys ne tik į paciento kokybišką slaugą, jų judesių koordinavimą, apsaugojimą nuo pragulų ar kitų pažeidimų atsiradimą, bet ir į slaugos specialistų sveikatos išsaugojimą.  Pacientų kilojimas slaugos metu yra viena iš dažniausių nugaros sužalojimo ir nugaros skausmų priežastis. Todėl labai svarbu slaugant naudoti tokius kėlimo būdus, kurie apsaugo ir sumažina nugaros įtampą ir skausmus, dėl kurių neretai jauni slaugai būna priversti palikti šį darbą.

            Laikysenos stresas taip pat yra dažnai nugaros skausmų priežastis. Tokie nugaros skausmai dėl laikysenos gali atsirasti būnant ilgai pasilenkus. Kai nugara ilgą laiką lieka horizontalioje padėtyje, daugelis žmonių ima jausti, kad nugara tampa sukaustyta ir sunku atsitiesti. Lygiai taip pat slaugas, kuris priverstas ilgą laiką išbūti vienoje padėtyje prie kokio nors aparato ar laikyti paciento galūnę operacijos metu, patiria tokį nugaros laikysenos stresą.

            Tokie teoriniai ir praktiniai užsiėmimai yra labai naudingi kokybiškai ir saugiai pacientų slaugai bei slaugos personalo sveikatos išsaugojimui.